Sandvik Coromant LF123G20‑2525B Shank Tool for Parting and Grooving
Brand: SANDVIK Coromant
Model: LF123G202525B
Grade: 235
Coating: CVD TiCN+TiN
IC: 19.05 mm
- Premium Performance, Exceptional Value.
- Engineered for Efficiency, Dedicated to Your Output.
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Code | LF123G202525B |
| Article Number | LF123G202525B |
| Brand | SANDVIK |
| ISO Designation | LF123G20-2525B |
| EAN Code | 10621144 |
| Grade / Material | 235 |
| Substrate | HC |
| Coating | CVD TiCN+TiN |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| IC Diameter | 19.05 mm |
| Insert Shape | Rhombic 80 |
| Insert Length | 17.7439 mm |
| Cutting Direction | Neutral |
| Diameter D1 | 7.925 mm |
| Weight | 0.0262 kg |
| CBMD Code | HR |
| SSC Code M | 19 |
| SSC Code N | 3/4 |
| AN Angle | 0 ° |
| Fixing Method | Cylindrical fixing hole |
| Cutting Type | roughing |
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Code | LF123G202525B |
| Article Number | LF123G202525B |
| Brand | SANDVIK |
| ISO Designation | LF123G20-2525B |
| EAN Code | 10621144 |
| Grade / Material | 235 |
| Substrate | HC |
| Coating | CVD TiCN+TiN |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| IC Diameter | 19.05 mm |
| Insert Shape | Rhombic 80 |
| Insert Length | 17.7439 mm |
| Cutting Direction | Neutral |
| Diameter D1 | 7.925 mm |
| Weight | 0.0262 kg |
| CBMD Code | HR |
| SSC Code M | 19 |
| SSC Code N | 3/4 |
| AN Angle | 0 ° |
| Fixing Method | Cylindrical fixing hole |
| Cutting Type | roughing |



